Page 1 :
Let Us Try 9.2 ———_—__, , 1. Complete the bill by writing the une amounts in the price column, &, pate: 13/04/18 Aarif Stationery, , aie igs rae aice per unit (in 2) Quantity Price (in), ee ee, a, , “3. | Notebook | 25 np, pe | Geayons [30, , , , Total amount, , 2. Read the bill for the bakery items Suman has bought from a store near his, house and answer the questions based on it., , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Date: 03/06/18 Rose Bakers, Price per unit : ?, , ‘ Quantity Price (in %), , (in) ft Las a, Ue Pastry i 40 3 120, , 2 Packet of bread 35 2 | 70 f, 3 [ Vegetable burger 25) 3 ea, 4. Packet of cookies 45 1 45 é, , Total amount 310 i,, , , , , , (a) What is the total cost of pastries ud bread? 120 +7o = Rs \9 O, (b) What is the cost of 2 packets of cookies? 4 5X 2 = px YO, ” Can we py 4 vegetable burgers with 100? (Yes/No) ROKR * a, (d) on i to the shopkeeper to pay the bill, how much, e shopkee i, pkeeper return to him? 350-310 =P 40, ) Mc, Wonder et", , , , , , , >